کم شنوایی چیست ؟ چگونه میتوان به افراد کم شنوا کمک کرد؟ سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی میکند؟

بسیاری از بیماران پس از مراجعه به مراکز شنوایی و مواجهه با کم شنوایی و مشاوره و تجویز سمعک، سوالاتی را از متخصص شنوایی شناسی میپرسند:

سمعک ها چه کمکی میکنند؟
چرا باید از سمعک ها استفاده کرد؟
درصورت استفاده نکردن از سمعک چه مشکلاتی ممکن است بوجود بیاید؟

کم شنوایی چیست؟
کم شنوایی یکی از اختلالات شایع در جهان است و عارضه ای است که در آن توانایی شنیداری فرد کاهش پیدا می‌کند و تاثیر فراوانی بر روند زندگی می گذارد. نوع و میزان کم شنوایی توسط متخصص شوایی شناسی بدست می آید.

درجات کم شنوایی
از نظر شنیداری، افراد دچار درجات مختلفی از کم شنوایی می شوند. این درجات شامل: کم شنوایی خفیف، ملایم ، متوسط، متوسط تا شدید، شدید و عمیق می شود .

این بدان معناست که تقریبا تمامی افراد کم شنوا دارای شنوایی باقیمانده می باشند. در موارد شدید و عمیق معمولا در فرکانس های پایین امکان شنیدن صداهای بم مانند صدای طبل و … وجود دارد. اغلب آن ها این صداها را بعنوان لرزش تجربه می کنند.

استفاده از سمعک
سمعک وسیله ای پزشکی است که برای بهبود شنوایی طراحی شده است و صداهای محیط را برای فرد دارای کم شنوایی قابل شنیدن میکند.

سمعک ها از نظر قیمت، اندازه، تکنولوژی و نحوه ی قرار گیری در گوش تفاوت زیادی دارند. امروزه طراحان سمعک در تلاشند که با طراحی سمعک های کوچکتر و غیر قابل دید به کاربران این امکان را بدهند که با رضایت بیشتری از آن استفاده کنند.

عملکرد سمعک ها
سمعک ها صداهای ورودی به گوش را تقویت می‌کنند. سلول های مویی سالم این صداها را تشخیص می دهند و سیگنال های مربوطه را به مراکز مغزی فرد میفرستند. از این طریق صداهایی که پیشتر برای فرد کم شنوا قابل شنیدن نبود، شنیده می شود.

سمعک به درک بهتر محیط و شفاف شدن صداها کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.