سمعک یکی از وسایل و تجهیزات پزشکی پر استفاده در میان گروه های سنی مختلف میباشد. سمعک یکی از اصلی ترین راهکار های غیر تهاجمی برای جبران کاهش شنوایی هایی مادرزادی حسی-عصبی، کاهش شنوایی های ناشی از قرارگیری در معرض اصوات بلند و آزار رسان و کاهش شنوایی های ناشی از افزایش سن یا پیرگوشی است.

با یک نگاه میتوان متوجه شد که این وسیله کمک شنوایی یعنی سمعک، کاربران متفاوت با ویژگی های شنوایی، توانایی های شناختی، سنین مختلف و نیازهای متفاوت را شامل میشود. پس خرید سمعک و فرآیند تهیه آن شامل یک فرآیند کامل تخصصی بوده و شنوایی شناس که متخصص حوزه تجویز و تنظیم سمعک است، با ارزیابی شنوایی افراد کاندید استفاده از سمعک، در سنین مختلف میتواند گام اول را برای انتخاب یا پیشنهاد سمعک مناسب بردارد.

در صورتیکه خود یا یکی از افراد خانواده، احساس کم شنوایی میکنند یا علائم نشاندهنده مشکل در شنیدن گفتار و اصوات محیطی را دارند یا مجبور به تکرار چند باره کلمات با صدای بلند برای آنها هستید، قطعا اولین گام شما باید مراجعه به مراکز شنوایی برای بررسی پزشکی گوش توسط متخصص گوش و حلق و بینی و ارزیابی شنوایی و بررسی صحت دستگاه شنوایی، توسط شنوایی شناس باشد.

در ادامه روند خرید سمعک، گام دوم شامل دریافت توضیحات و مشاوره های لازم از سوی شنوایی شناس خواهد بود.

چنانچه شما کاندید دریافت سمعک باشید و راهکار دارویی-جراحی کمکی به جبران کاهش شنوایی شما نکند، در این مرحله باید توقعات و انتظارات خود را از سایز، شکل، رنگ و عملکرد سمعک با شنوایی شناس خود در میان بگذارید تا وی با توجه به درخواست های شما و نتایج ارزیابی های شنوایی شما مثل نوع کم شنوایی، میزان کم شنوایی، الگوی کم شنوایی و نیازهای شنیداری محل کار و. زندگی شما، گزینه های مناسب را به شما پیشنهاد میکند. در همین مرحله ممکن است با توجه به سایز مجرای گوش یا ویژگی های ساختاری گوش شما، کاربرد سمعک های داخل گوشی یا پشت گوشی ظریف یا … به شما پیشنهاد شود.

شنوایی شناس در مراکز شنوایی سنجی و تجویز سمعک، سایز های مختلف سمعک را به شما نشان میدهد و علت مناسب بودن هر مورد را برای شما شرح میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.