تست شنوایی نوزادان در تهران

تست شنوایی نوزادان در تهران را می توانید در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان در تهران انجام دهید. انجام این تست در هنگام تولد نوزاد، ضروری است. تست های شنوایی نوزاد و نکاتی که باید در ارتباط با این موضوع بدانید را می توانید در این صفحه به طور کامل بخوانید؛ با ما همراه باشید.

مرکز شنوایی سنجی نوزادان در تهران

آیا به جز تست شنوایی نوزاد در بدو تولد در بیمارستان، لازم است که پس از آن به کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران مراجعه شود؟ آیا بر اساس مصوبات وزارت بهداشت تست شنوایی نوزادان در تهران باید در چند مرحله انجام شود؟

پاسخ بله است، زیرا در بدو تولد تست شنوایی سنجی نوزادان فقط تا گوش داخلی امکان پذیر است و امکان تست عصب شنوایی نوزاد فراهم نمی باشد. کلینیک شنوایی سنجی آواج با به روز ترین دستگاه ها و کادر مجرب اطلاعات کامل شنوایی کودک دلبندتان را در اختیارتان قرار می دهد. برای تعیین وقت قبلی با شماره تلفن ۸۷۶۸۵۰۰-۰۹۱۰ تماس بگیرید.

برای رزرو قبلی نوبت این فرم را پر کنید. همکاران ما در اسرع وقت برای تعیین نوبت قطعی با شما تماس می‌گیرند.


  کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران

  آیا به جز تست شنوایی نوزاد در بدو تولد در بیمارستان، لازم است که پس از آن به کلینیک شنوایی سنجی نوزادان مراجعه شود؟ آیا بر اساس مصوبات وزارت بهداشت تست شنوایی نوزادان در تهران باید در چند مرحله انجام شود؟ کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران چه خدماتی را انجام می دهد؟

  پاسخ بله است، زیرا در بدو تولد تست شنوایی سنجی نوزادان فقط تا گوش داخلی امکان پذیر است و امکان تست عصب شنوایی نوزاد در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران فراهم نمی باشد. پس از ترخیص از بیمارستان تا ۳ ماهگی باید برای تست شنوایی عصبی و مغزی نوزاد به کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران مراجعه کرد. بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان برای شما مرکزی است که با توجه به شرایط بارداری و تولد تست عصب شنوایی نوزاد را انجام دهد.

  با مطالعه ادامه این مقاله به مراحل مختلف تست شنوایی نوزادان و لزوم مراجعه به کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران اشاره می کنیم:

  چرا مراجعه به مرکز شنوایی سنجی نوزادان ضرورت دارد؟

  کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران یکی از مراکزی است که در تشخیص کاهش شنوایی تخصص دارد. کاهش شنوایی شایع ترین اختلال مادرزادی است و از هر ۱۰۰۰ تولد یک تا دو نوزاد با کاهش شنوایی قابل توجه به دنیا می آیند.  کاهش شنوایی نوزادان گاهی تا ماه ها پس از تولد کشف نمی شود، به همین دلیل به کاهش شنوایی معلولیت خاموش گفته می شود. اگر کاهش شنوایی به موقع در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران تشخیص داده شده و درمان لازم صورت گردد به خوبی می توان از عواقب ناگواری مثل اختلال گفتار و اختلال ارتباط ناشی از کم شنوایی جلوگیری کرد. بنابراین پروتکل های مختلفی در مراکز بهداشتی دنیا برای تاکید بر لزوم تشخیص به موقع کم شنوایی توسعه یافته اند. یکی از معروف ترین آنها پروتکل تشخیص و مداخله شنوایی زود هنگام EHDI است. بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان یا کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران مرکزی است که با رعایت مراحل پروتکل های جهانی شنوایی سنجی نوزاد، برنامه ریزی دقیقی برای تست شنوایی نوزادان در تهران داشته باشد.

  پروتکل تشخیص و مداخله شنوایی زود هنگام EHDI

  پروتکل EHDI پروتکلی جهانی است که زمان بندی آن بر اساس رشد نرمال عصبی و درکی شنوایی تدوین شده است. عصب شنوایی یک دوره بحرانی برای رشد دارد که در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران اهمییت زیادی دارد و بر آن تاکید می شود تا به موقع اقدام شود. دوره بحرانی به معنی دوره ای است که پس از طی آن بخشی از توانایی های عصبی از دست می رود. دوره بحرانی شنیداری عصب شنوایی، در واقع دوره ای که عصب شنوایی می تواند به خوبی با صداها آشنا شود و قابلیت های درکی آن شکل گیرد، حدود شش ماهگی است. بنابراین بر اساس این پروتکل کاهش شنوایی باید نهایتا تا سه ماهگی در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان تشخیص داده شده تا روند درمان احتمالی نهایتا تا شش ماهگی آغاز گردد. در ادامه ترتیب و اولویت انجام تست شنوایی نوزادان در تهران ذکر می گردندکه برای رزرو نوبت کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران باید نوبت خود را در فرم بالا رزرو کنید.

  تست های شنوایی نوزادان

  آیا می توان به نتایج غربالگری شنوایی نوزاد اعتماد کرد یا باید بصورت تشخیصی نیز شنوایی سنجی نوزاد انجام گیرد؟

  در جواب یه این شوال باید گفت که نوزاد باید تمام مراحل تست شنوایی سنجی را در اوایل زندگی خود بگذراند تا مهر سلامت شنوایی را دریافت کند در ادامه چند تست را به همراه تفسیر آن آورده ایم که از به روز ترین تست های شنوای سنجی در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران به شمار می آید.

  • غربالگری شنوایی نوزادان
  • تست شنوایی نوزادان OAE
  • تست شنوایی سنجی نوزادان ABR

  غربالگری شنوایی نوزادان

  تست شنوایی نوزادان در تهران می تواند به صورت غربالگری انجام شوند، یعنی حساسیت تست به گونه ای تنظیم شود که در مرز آستانه شنوایی طبیعی و غیر طبیعی قرار گیرد. در این صورت آستانه دقیق شنوایی نوزاد به دست نمی آید، بلکه نتیجه این در تست صرفا به صورت رد یا قبول است. به همین دلیل در زمان بسیار کوتاهی ( کمتر از یک دقیقه) به انجام می رسد. این تست به صورت اتوماتیک انجام شده و شنوایی شناس یا آزمایشگر کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران دخالت زیادی در روند تفسیر دستگاه ندارد. هر دو آزمون های OAE و ABR می توانند به صورت غربالگری و اتوماتیک یا بصورت کامل و تشخیصی انجام شوند. غربالگری شنوایی معمولا در بیمارستان ها و زایشگاه ها برای نتیجه گیری سریع انجام شده و سپس شنوایی سنجی دقیق نوزاد پس از یک تا سه ماه حتما باید در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران بصورت کامل و تشخیصی انجام شود.

  و اما تست های شنوایی قابل انجام در نوزادان شامل OAE، ABR و ASSR هستند که از این میان انجام OAE و ABR برای تمامی نوزادان ضروری است:

  تست شنوایی نوزادان OAE

  OAE یک روش غربالگری کارامد برای تفکیک سریع نوزادان به دو گروه شنوایی سالم و شنوایی مشکوک می باشد. گروه شنوایی مشکوک نیاز به تکرار تست شنوایی نوزادان در تهران در آینده دارند، بنابراین به آنها گروه نیاز به ارجاع نیز گفته می شود.  OAE با دستگاه سبک و قابل حملی که می تواند از اتاقی به اتاق دیگر حمل شود انجام می شود و تنها با قرار دادن یک پروب کوچک در گوش نوزاد اجرا می شود.

  نتیجه OAE غرباالگری در بیمارستان فقط در دو کلمه قبول یا رد خلاصه می گردد و نشان می دهد که حلزون گوش نوزاد از حدود ۴۰ دسیبل کمتر می شنود یا بیشتر. اما OAE تشخیصی در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان سلامت حلزون را در هر فرکانس به دست می دهد. بیشترین علتی که باعث نتیجه نا سالم و نیاز به ارجاع OAE در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران می شود باقی مانده های مایع مزانشیمی دوران جنینی در گوش نوزاد می باشد. یک ماه زمان کافی برای خشک شدن این مایع بوده، بنابراین تست OAEیکماه پس از نتیجه نا سالم تکرار می شود. لازم به ذکر است که حتی در صورت نتیجه کاملا سالم  OAE بازهم آزمایش  ABR ضروری است، زیرا OAE فقط می تواند گوش خارجی، میانی و داخلی را بررسی کند و حتما لازم است که تست سلامت عصب شنوایی و بخش های شنوایی ساقه مغز توسط ABR انجام شود. حتی بهتر است در نتیجه تست OAE فقط در مورد سلامت حلزون گوش صحبت شود، نه سلامت شنوایی. در صورت نیاز به ارجاع آزمون OAE، بهتر است این آزمون به صورت تشخیصی در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران و در تمامی فرکانس های شنوایی در قالب TEOAE و DPOAE انجام شود.

  چه زمانی برای رفتن به کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران و تست OAE مناسب است؟

  بهتر است تست شنوایی سنجی نوزادن OAE در چند ساعت اولیه تولد انجام نشود تا گوش از مایعات دوران جنینی خشک شود. اما بدلیل نیاز به تشخیص سریع و بدلیل اینکه نوزادی بدون تست از بیمارستان ترخیص نشود، معمولا تست شنوایی OAE ۲۴ ساعت پس از تولد فقط به صورت غربالگری در بیمارستان انجام می شود.

  تست شنوایی سنجی نوزادان ABR

  ABR یک آزمون جامع سلامت شنوایی است که یک تست شنوایی نوزادان در تهران در نظر گرفته می شود. کل مسیر انتقال صدا شامل گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی و همچنین مسیر دریافت و درک صدا و انتقال عصبی شنوایی شامل نقاط مختلف عصب شنوایی، هسته های مغزی شنوایی و بخش های پیش پردازشی مغزی را بررسی می کند و در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان قابل انجام است. به این دلیل که این آزمون هیچ نیازی به همکاری فرد مورد آزمایش مانند پاسخ دادن او به صدا ندارد، تست بسیار کارآمدی برای بررسی سلامت شنوایی نوزادان در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران می باشد. حتی ABR در خواب بسیار سریع تر و دقیق تر انجام می شود. ABR تشخیصی باید توسط دکتر متخصص شنوایی و در محیطی که برای آزمون های الکتروفیزیولوژیک بهینه شده است یعنی کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران انجام شود. این آزمون در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران هیچ ضرری برای نوزاد نداشته و فقط صداهایی در گوش او فرستاده می شود و سپس با استفاده از الکترودهای مخصوص نوزادان سیگنال های تولیدی مغز جمع آوری شده، به دستگاه منتقل می شود و برای حصول نتیجه آنالیز می گردد.

  تفسیر نتیجه تست ABR

  نتیجه آزمون ABR به دو دسته است. ABR آستانه شنوایی نوزاد یعنی کوچکترین صدایی که برای نوزاد قابل شنیدن است را در شش فرکانس مختلف شنوایی به دست می دهد که معمولا آستانه ۲۰ دسیبل و پایین تر برای نوزادان نرمال تلقی می شود. همچنین ABR توانایی انتقال عصبی مغز را در هر طرف سنجیده و مقایسه می کند. بنابراین با تست ABR در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان هم می توان به آستانه دقیق شنوایی دست یافت و هم از سلامت مغز ( قسمت های درک شنوایی مغز) مطمئن شد. تست ABR یکی از تست هایی است که در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران آواج کلینک به صورت الزامی گرفته می شود.

  چه زمانی برای انجام تست شنوایی سنجی ABR  مناسب است؟

  براساس مصوبه وزارت بهداشت، بهتر است تمامی نوزادان اعم از سالم و مشکوک تا پایان سه ماهگی یک بار در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان در تهران تست ABR تشخیصی انجام دهد. اگر نوزادی به دلیل بیلی روبین یا زردی بالا، هایپوکسی یا کمبود اکسیژن، نارسایی تنفسی، عفونت های نوزادی، مصرف آنتی بیوتیک یا به دلایل دیگر در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری شود، نیاز است که برای او خیلی سریع تر تست شنوایی سنجی نوزادان در تهران و بالاخص تست ABR انجام شود. حتی اگر نوزاد بستری نشود اما مشکلی حین زایمان یا در دوره بارداری مثل عفونت های ویروسی برای مادر و فرزند رخ داده باشد نیاز به تست سریع ABR است. اگر در خانواده تا درجه سه نوزاد سابقه مشکلات حتی اندک شنوایی وجود داشته باشد، ممکن است تست ABR هم در سه ماهگی و هم در نه ماهگی در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان برای اطمینان از رد بیماری های ژنتیکی دیرظهور انجام می شود که در کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران وجود دارد.

  تست شنوایی نوزادان در تهران

  تست شنوایی نوزادان در تهران با تمام نکته هایی که گفته شد در مراکز تخصصی زیر نظر پزشک متخصص انجام می گیرد تا به دقت نوزادان تحت نظر گرفته شده و در نزدیک ترین مرکز تست شنوایی نوزادان در تهران با خیال راحت معاینه شوند. یکی از راه های معاینه و گرفتن نوبت رزرو کلینیک شنوایی سنجی نوزادان تهران تماس تلفنی است که شماره تماس در بالای صفحه درج شده است اما در صورت پاسخگو نبودن تلفن می توانید به راحتی فرم بالا را ر کرده تا نوبت خود را در بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان رزرو کنید.

  چطور تست شنوایی نوازاد خود را تحلیل کنیم ؟

  نتایج تست شنوایی سنجی به ۴ دسته تقسیم می شوند که در جدول زیر آمده است:

  خفیف کودک شما نمی تواند صداهای خاصی را بشنود، مانند صداهای خیلی بلند یا خیلی پایین.
  متوسط کودک شما نمی تواند بسیاری از صداها را بشنود، مانند صحبت در یک محیط پر سر و صدا.
  شدید کودک شما نمی تواند بیشتر صداها را بشنود.
  عمیق کودک شما هیچ صدایی را نمی شنود.

  بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان چه ویژگی هایی دارد؟

  بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان کلینیکی است که تمام تست های روز دنیا را داشته باشد و در ادامه  بتواند به بهترین شکل توسط دکتر های مجرب نتیجه تست را تحلیل کند. بهترین مرکز شنوایی سنجی نوزادان بایستی بتواند با نوزادان به درستی رفتار کرده و به خوبی به والدین آن ها اطلاعات دهد.

  تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به کلینیک شنوایی سنجی آواج می باشد. - Enfold Theme by Kriesi
  چت واتساپ